Jaký mají peníze vliv na partnerské a rodinné vztahy

30.04.2024

Je skutečně problém v penězích?

Peníze je časté téma v naší společnosti. Říká se, že peníze kazí charakter, peníze hýbou světem, peníze ovlivňují vztahy atd. Ale opravdu to dělají peníze?

Peníze jsou pouze prostředek, který nám má sloužit a záleží na tom, jak je kdo užívá a jak k nim kdo přistupuje. Někdo má peníze jako prostředek, který mu poslouží, a jiní naopak slouží penězům. To znamená, že pokud má člověk toto téma pod kontrolou, tak jej neovlivní v různých situacích.

 Například člověk zakoupí někomu dárek, protože mu chce udělat radost a neřeší, zda ho to bude stát peníze či ne. Nebo si zakoupí pro sebe kvalitní jídlo, které bude dražší, ale nebude mu po něm špatně. Pokud člověka ovlivňuje téma peněz, tak spoust jeho kroků bude ovlivněna penězi, například si zakoupí levné jídlo, jen protože je levné a nebude řešit, že mu může časem způsobit zdravotní obtíže, dále například žena bude rozčílena na partnera za to, že není úspěšný v zaměstnání a nevydělává dostatek peněz, jaký by si ona představovala, nebo nepozveme návštěvu k sobě domů, protože bychom museli platit za pohoštění. Vše se odvíjí od nás samotných, jaký máme vztah k penězům, sami k sobě a jaký je náš charakter. Ve hře nejsou peníze, ale je to vždycky lidská povaha. Jsou lidé, kteří se nechávají ovládat penězi a jsou lidé, kteří mají peníze pod kontrolou a oni sami jsou pány své situace. Často slýchávám větu: ,,peníze jim zničily vztah". Opravdu peníze mohou zničit vztah? Nikoli, vztah si můžeme zničit pouze my sami svým nastavením a přístupem. Lidé často mají tendence svádět vše na okolnosti, jako jsou například peníze. Pojďme se podívat hlouběji k jádru problému. Pokud máme problém s penězi, problém je v nás samotných, nikoli v penězích.

Pokud má člověk v sobě srovnanou tématiku peněz a hodnot, tak většinou nedojde k tomu, že by mu peníze pokazily vztahy.

Proto, abychom měli funkční vztah, který nám neovlivní peníze, musíme začít sami od sebe.

Zpět ke kořenům:

Uvedu zde nejčastější problémy, které se vyskytují v rodinách a v partnerských vztazích.

  • Jedním z ožehavých témat peněz v rodině bývá dědictví. K rozpoutání boje v rodině kvůli dědictví opět dochází tam, kde ani doposud rodinné vztahy nefungovaly správně. A pokud to navenek působí tak, že měli do dědictví hezké vztahy, tak většinou bývají skryté problémy ve vztazích členů rodiny, které se odkryjí v době, kdy se řeší nějaká krize a dochází na lámání chleba. Zde se většinou projeví opravdové vztahy mezi členy rodiny bez příkras. Dokud nikomu o nic nejde, tak se zvládnou k sobě chovat slušně a vztahy mohou působit relativně harmonicky. Dědictví většinou nerozdělí rodiny, kde se členové rodiny mají upřímně rádi a jeví o sebe vzájemně zájem.                                                                                                  
  • A jak vypadá partnerský model, kdy jsou spolu partneři z rozdílných rodin, kdy se úzkostlivě šetřilo a druhý z rodiny zažíval dostatek? Je možné aby takovéto soužití fungovalo? A jak?
  • Záleží na partnerech, jak jsou oba nastaveni. Základem je, jak k sobě přistupují. Určitě v tomto modelu budou přicházet komplikace, ale záleží na tom, jak se k tomu oba postaví. Pro některé páry to může být příjemná výzva a radost učit se novým zvykům, radost ze sdílení, blízkosti a z toho, že ho partner může naučit něco, co je nového. Mohou to například brát jako příležitost, která jim pomáhá prohlubovat vztah a blízkost. Pro některé partnery to může být velmi stresující, neboť jeden bude žít v neustálém strachu, že druhý utrácí peníze a opačně druhý partner se bude cítit omezovaný úzkostlivým partnerem. Je důležité, aby partneři spolu komunikovali, otevřeně se bavili o tom, jak se v těchto situacích cítí, co jeden od druhého potřebuje. Každý problém lze v partnerském vztahu řešit, klíčové je, zda mají partneři k sobě láskyplný, otevřený a upřímný vztah a zda chtějí k sobě hledat cestu. Pokud chtějí, lze dokázat spolu cokoliv.
  • Nejčastější model, který pozoruji je, když ženy mají v sobě vnitřní přesvědčení, že muž se o ně musí postarat. Tuto větu jsem slyšela už od útlého věku snad ze všech stran. A tuto větu slýchávají často už malá děvčátka a učí se, že muž je de zde od toho, aby se postaral o ženu. Jedná se o rodiny, kde rodiče nemají například vlastní zájmy, koníčky a jsou zaměřeny hlavně na dítě, které často berou jako svoji reprezentaci. To znamená, že některá děvčátka jsou vychovávány jako princezny tak, že se nemusí o nic starat, neboť muž se přece jednou postará. Rodiče k nim přistupují jako ke vzácnému klenotu, který se nesmí nikde odřít, poničit a umetají jim cestičku a nechtějí vidět chyby svého dítěte. A tak malá holčička začíná svět vnímat jako místo, kde se o ní okolí postará. Bohužel toto je pro holčičku veliký klam. Díky tomuto přesvědčení se dítě nenaučí zodpovědnost za svůj život, ale začne očekávat od okolí, že se o něj postará. Rodiče jí neumožní dospět v dospělou odpovědnou ženu. V partnerských vztazích chtějí tyto ženy finančně zajistit. Tento model je velmi častý. Většina žen mi na terapii řekne: ,,ale vždyť je to takto v normální". Není, neboť se nejedná o rovnocenný partnerský vztah muž a žena, ale otec a dcera. Žena se pasuje do role dítěte a svého partnera do role otce. Tento model jí neumožňuje dospět v dospělou ženu, která by byla schopná, silná, zodpovědná za sebe a čerpala by ze svého pramene. Naopak se žena pasuje do role dítěte, které není tolik schopné, protože vyžaduje finanční zajištění a neučí se čerpat sama ze sebe, ale ze svého okolí a výsledkem je nekonečná nespokojenost se sebou a nedostatek sebeúcty, který bývá zakryt silným egem. Neboť si nemůže sama sebe dostatečně vážit. Zároveň tento model blokuje schopnost milovat partnera, děti rodinu, protože daná osoba je velmi egocentricky zaměřena na sebe: ,,já,já,já" ,,ty zaplatíš", ,,ty se postaráš".
  • Dalším modelem jsou rodiny, které bijí, ponižují, zanedbávají své dítě. Dojde k tomu, že dcera začne velmi brzy vyhledávat potenciálního partnera z důvodu, aby mohla utéct od rodičů, v partnerovi však hledá oporu, nového rodiče, nikoli rovnocenného partnera. A tak zanedlouho, když začne nevyrovnaná žena cítit jistotu v partnerovi, tak začne klást podmínky a nároky na partnera. Neboť ona sama neměla prostor duševně dozrát a není si vědoma své vnitřní síly a sebedůvěry, díky tomu vše vkládá do partnera a považuje ho za někoho, kdo se má o ni postarat a to i finančně. Neboť tyto ženy se často bojí ozvat v práci, přizpůsobují se a nebývají ambiciozní v kariérním růstu, protože spoléhají na partnera.

Tito lidé pak hledají partnera dle toho, jak a zda je ochoten se o ně finančně postarat, jakou má práci, jaké má společenské postavení. Pro někoho to může působit lákavě, ale není to dlouhodobě udržitelný vztah. A pokud se jej člověk nevzdá a pokračuje dál, vztah musí často řešit například milenci, antidepresivy a dalšími jinými berličkami, aby přežil život s člověkem, ke kterému nemá cit.

Jak poznáme, když daná osoba je s námi z důvodu finančního zabezpečení?

Poznáme to časem dle toho, jak na nás reagují. Jestliže jim neposkytnete to, co požadují, tak končí jejich spokojenost. Většina takto založených vztahů vypadá na první pohled ideálně zvenčí. Ale mnohdy to jsou muži, kteří se snaží úzkostlivě plnit očekávání ženy, platit jim vše, po čem touží a ženy vypadají spokojeně. Pak u mě končí často v terapii muži, kteří přišli například o zaměstnání, nebo jim snížili plat a doma začaly hádky, neboť partnerka přestala dostávat to, co chtěla a nešlo jí o muže, ale o své zabezpečení.

Vždycky, když nevíte, zda dotyčného opravdu milujete, nebo bádáte nad tím, zda jde pouze o touhu po zajištění, tak si zkuste dotyčného představit ležet u popelnic a položte si otázku, zda by jste s ním byli, i za těchto okolností. Chtěli by jste se jím zabývat? Pokud si odpovíte ano, nejspíše ho milujete, máte ho rádi, pokud ne, je dobré prozkoumat motivy svého jednání. Například muž koupí ženě květiny a žena posuzuje květiny z pohledu financí, zda byla drahá, či ne.

Partner se vymluví přítelkyni na to, že nepřijede, protože je unaven, ve skutečnosti nepřijede, protože nechce utrácet za benzín. Dává přednost penězům před partnerkou. Rodina je pozvána k příbuzným na křtiny a okomentuje to slovy: ,,aspoň se najíme zadarmo".

Pokud si člověk sám sebe dostatečně neváží, je schopen kvůli financím být ve vztahu s někým, koho nemiluje, nechat se pozvat na křtiny příbuznými, které nemá rád apod. Sice získá něco hmotného (nají se zdarma, získá přes partnera jmění, drahé dovolené a bydlení), ale životní styl mu může vzít více energie a dostat ho až k depresím, protože nevyužívá svůj vlastní potenciál, vnitřně chřadne a stává se více závislejším a nespokojenějším.

Na závěr je důležité si uvědomit, že peníze nejsou všechno. I když finanční prostředky mají vliv na životní úroveň a stabilitu, není to jediný faktor, který by měl být brán v potaz. Partnerský vztah by měl být založen na lásce, důvěře, respektu a porozumění. Peníze mohou být nástrojem k dosažení společných cílů a snů, ale neměly by být jediným měřítkem štěstí a spokojenosti v partnerském a rodinném životě.


Autor článku: Mgr. Petra Jonášová, DiS.

Vytvořte si webové stránky zdarma!